Izbornik

O čemu to govori moj stomatolog? – 1. dio

Tanja Milošak, DMD, MSc
Podijeli:

Jeste li ikada izašli iz ordinacije i pitali se što vam je stomatolog točno rekao? Dogodilo se to vjerojatno svima koji ne barataju stručnim stomatološkim izrazima. Naš cilj je kroz seriju tekstova “prevesti” stručne pojmove, izraze i, nazovimo ga tako, stomatološki jezik na onaj svima razumljiv.

Caklina (zubna caklina)
Stručni jezik: Mineralizirano vanjsko tkivo zuba koje štiti dentin i pulpu.
Objašnjenje: Ovo je najtvrđi sloj zuba koji ga štiti od trošenja i oštećenja.

Dentin
Stručni jezik: Mineralizirano tkivo ispod cakline i cementa, koje čini najveći dio strukture zuba.
Objašnjenje: To je sloj ispod cakline koji prenosi osjetljivost zuba na toplinu, hladnoću ili pritisak.

Zubna pulpa
Stručni jezik: Vezivno-tkivna supstanca koja ispunjava šupljinu zuba, odnosno pulpnu komoru.
Objašnjenje: Živac.

Zubni cement
Stručni jezik: Mineralizirano vezivno tkivo koje prekriva dentin (zubna kost) u predjelu anatomskog korijena zuba. 
Objašnjenje: Cement.

Parodontni ligament
Stručni jezik: Specijalizirano vezivno tkivo koje povezuje korijen zuba s alveolarnom kosti, omogućujući zubu određenu pokretljivost i amortizaciju mehaničkog opterećenja. 
Objašnjenje: To je mekano tkivo koje drži zub pričvršćen za kost čeljusti. Ono omogućuje zubu da ostane stabilan, ali i da se malo pomiče kako bi apsorbirao pritisak prilikom žvakanja. 

Apeks korijena
Stručni jezik: Vrh korijena zuba gdje završava korijenski kanal i kroz koji krvne žile i živci ulaze u zubnu pulpu iz okolnih tkiva. 
Objašnjenje: Apeks je vrh korijena zuba, odnosno mjesto gdje živci i krvne žile ulaze u zub. To je važan dio zuba jer kroz njega dolazi krv i hranjive tvari koji održavaju zub “živim”. Kod infekcija zuba, poput granuloma ili ciste, problemi se često javljaju upravo na ovom dijelu.

Okluzija
Stručni jezik: Odnos između gornjih i donjih zuba kada su u kontaktu u statičkim i dinamičkim funkcijama. Fiziološka, uravnotežena okluzija istodobni je dodir griznih ploha gornjih i donjih zubnih lukova.
Objašnjenje: To je način na koji se gornji i donji zubi dodiruju prilikom zatvaranja usta.

Implantat (dentalni implantat)
Stručni jezik: Biokompatibilna titanska struktura koja se ugrađuje u alveolarnu kost kako bi zamijenila korijen izgubljenog zuba.
Objašnjenje: To je umjetni titanski nadomijestak koji se postavlja u čeljust kako bi podržao krunicu, most ili protezu umjesto prirodnog zuba.

* “O čemu to govori moj stomatolog” se nastavlja…

O autoru

Tanja Milošak

Rođena je u Zagrebu, a u tom gradu završava osnovnu školu i Klasičnu gimnaziju. Redoviti studij dentalne medicine i poslijediplomski studij završila je na Stomatološkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Od 2000. godine počinje raditi u tvrtki SD Informatika, a 2012. prelazi u DENTALNI MEGASTORE kao stručni konzultant za implantologiju i regeneraciju tkiva. Od 2024. godine aktivnosti i područja kojima se bavi tvrtka Dentalni Megastore objedinila je pod brendom D CONCEPT. Od 2014. godine počela je suradnju s dr. Choukrounom i dr. Cleopatrom Nacopoulos na poljima koštane i tkivne regeneracije, te estetike lica. Za promociju i edukaciju PRF-a Dentalni Megastore održao je brojne tečajeve dr. Choukrouna, a od nedavno pod brendom D CLASS radi edukacije pod nazivom "PRF - primjena u svakodnevnoj praksi" i "PRF - primjena za estetiku lica".

Vezani članci

poremećaj prehrane oralno zdravlje
Poremećaji u prehrani utječu i na oralno zdravljezu

Bulimija, anoreksija i drugi poremećaji u prehrani ne utječu samo na organske sustave u tijelu nego i na oralno zdravlje uzrokujući čitav niz simptoma. Prehrana je važan dio zdravlja i sve je jasnija poveznica uravnotežene prehrane sa psihičkim i somatskim stanjem čovjeka. Također, prehrana utječe i na oralno zdravlje te će se na stanje zuba […]

Pročitajte više
Ženska plodnost povezana je s oralnim zdravljem: Redovne posjete stomatologu su obavezne

Žene koje žele zatrudnjeti trebale bi se brinuti za svoje oralno zdravlje. Prema istraživanjima, bolesti desni mogu potencijalno produžiti vrijeme koje je potrebno da žena zatrudni u prosjeku od dva mjeseca. „Naši podaci pokazuju da je prisutnost parodontne bolesti modificirani čimbenik rizika što može povećati vrijeme začeća“, rekao je Roger Hart, profesor reproduktivne medicine na […]

Pročitajte više
zubnog mesa
Strah od odlaska stomatologu: Psiholozi savjetuju kako se suočiti sa strahom od kojeg pate mnogi 

Moramo li se nužno osjećati nelagodno u stomatološkoj ordinaciji? Odgovor je, naravno, „ne“, jer strah od odlaska stomatologu moguće je pobijediti. Kako? Možda će vam za početak pomoći baš ovaj tekst Mnogi su medicinski zahvati povezani s određenom razinom boli ili nekim drugim oblikom neugode. To kod pacijenata nerijetko izaziva strah. Stomatološka ordinacija je u […]

Pročitajte više