Pojava mrlja na zubima: Što treba izbjegavati i kako riješiti problem?
Konzumacija pojedinih namirnica može utjecati na pojavu mrlja na zubima. Na listi su prva mjesta zauzeli kava, vino i zeleni čaj, ali to mogu biti i kupine, borovnice i svaka druga hrana s jakim pigmentima.
Stručnjaci kažu kako je riječ o privremenom obojenju zubne cakline koje se može spriječiti. Naime, za razliku od mrlja koje izazivaju lijekovi ili bolesti, površinske mrlje rezultat su konzumacije namirnica. Zubi mogu poprimiti žućkaste, smeđe, pa čak i crne nijanse. Promjene se mogu vidjeti uz desni ili na cijeloj površini zuba. Također, pigmentacija će obojiti sve zube. No ako se promjene odvijaju samo na jednom zubu, valja provjeriti ima li drugih uzroka.
Tanini iz vina, kave i čaja
Zeleni i crni čaj te kava i crno vino često su među krivcima za mrlje na zubima. Naime, sadrže tanine. Riječ je o vrsti polifenola topivih u vodi, a djeluju tako da olakšavaju prianjanje boja na zube. Stručnjaci kažu da je riječ o toliko snažnim spojevima da je dovoljna šalica napitka na dan da ni se pojavile promjene, najčešće žućkaste boje.
Kiseline
Bijelo vino, alkohol, ocat i umak od soje ili rajčice na popisu su kiselih namirnica koje će prouzročiti promjenu pH u ustima, ali i otapati kalcij iz slojeva zuba te zubnu caklinu učiniti osjetljivijom na boje. Isto vrijedi za gazirana pića te energetske napitke koji su nerijetko obogaćeni kemijskim bojilima i šećerom.
Začini
Šafran, curry i slični pigmentima bogati začini mogli bi obojiti zubnu caklinu, pa stomatolozi preporučuju četkanje zubi odmah nakon jela kao bis e spriječilo zadržavanje boje na zubima.
Voće i voćni sokovi
Borovnice sadrže flavonoid antocijanin koji ovom bobičastom voću daje boju, ali može obojiti i zube jednako kao kupine, višnje ili drugo voće jakih boja. To vrijedi za svježe bobice, ali i za sokove.
Duhan
Pušenje nije samo štetna navika koja utječe na zdravlje, nego može promijeniti i boju zubne cakline ostavljajući smeđe mrlje na površini zuba.
Kako riješiti problem?
Stomatolozi upozoravaju da je jedino ispravnim higijenskim navikama moguće spriječiti probleme povezane s pigmentacijom zuba. To znači da nakon svakog jela valja oprati zube pastom i četkicom. Ipak, ako su se problemi već pojavili, u stomatološkoj ordinaciji bez problema će riješiti estetski problem koji vas muči. Za tip vanjskih obojenja koji uključuje pigmentaciju i mrlje povezane s razvojem kamenca, koriste se pjeskarenjem, poliranjem ili ultrazvučnim čišćenjem te laserom ili raznim vrstama gelova.
Pjeskarenje podrazumijeva čišćenje mrlja mlazom koji sadrži čestice pijeska. Za poliranje se koriste posebne paste s rotirajućom četkicom, dok ultrazvučno čišćenje podrazumijeva vibracije koje lome kamenac. Kod laserskog čišćenja aktivira se pasta obogaćena kisikom koji onda čisti mrlje s površine zuba. Dakako, u trgovinama postoje paste za zube koje također potiču izbjeljivanje, a pojedinci mogu primijeniti i neke alternativne metode. Ipak, izbjeljivanje u ordinaciji je stručno, a rezultati su dugotrajniji.
Vezani članci
Povlačenje ili recesija zubnog mesa nije samo rezultat upalnih procesa izazvanih parodontozom, nego se može javiti i zbog niza drugih čimbenika kao što su dijabetes, pušenje ili drugi razlozi. Bez obzira na uzroke, riječ je o učestalom problemu koji se javlja neovisno o dobi i spolu, iako je nešto češći kod muškaraca u starijoj životnoj […]
Pročitajte višeČetkica za zube i tekućina za ispiranje usta nisu dovoljni za oralnu higijenu, osobito kod ljudi svjesnih da se hrana i bakterije nakupljaju u međuzubnom prostoru. Interdentalna ili međuzubna četkica pomaže u intenzivnom dubinskom čišćenju prostora između zuba te temeljito uklanja plak, bakterije i ostatke hrane. Osim toga, interdentalne četkice pomažu u temeljitijem čišćenju zubnih […]
Pročitajte višeU dobi između pet i 10 godina u vrijeme nicanja prvog trajnog kutnjaka, djecu bi trebalo uputiti stomatologu na pečaćenje fisura. Što je pečaćenje kutnjaka? Riječ je o rutinskom zahvatu preventivne namjene zahvaljujući kojem se, prema navodima stomatologa, vjerojatnost razvoja karijesa smanjuje za visokih 80 posto. Naime, fisure su brazde i neravnine na kutnjaku u […]
Pročitajte višeIako je nekad vađenje zuba bilo uobičajena metoda liječenja bolesti zuba, stomatologija je napredovala i danas je vađenje isključivo rezultat neuspješnog liječenja u situaciji kad više ništa drugo nije preostalo. Stomatolozi ističu da će zub izvaditi samo ako više nema nikakve nade u liječenje i oporavak. To se odnosi na situacije uznapredovalog karijesa koji je […]
Pročitajte višeGranulom je u stomatologiji hitno stanje, a riječ je bakterijskoj infekciji korijena zuba koja najčešće vodi do vađenja zuba. U početku nema simptome, no u kasnijim fazama izaziva vrlo intenzivne bolove, osobito nakon toplog ili hladnog jela i napitka. Nastanak granuloma Kroz oštećenu caklinu zuba bakterije prodiru u dentin, tkivo zuba. Odatle se šire u […]
Pročitajte višeDrevne civilizacije prepoznavale su važnost antiseptičkog djelovanja tekućina kojima su ispirali usta, a za to su koristili uljem, sol, vino i razne mješavine. Do danas se ta glavna značajka vodica za ispiranje usta nije promijenila. Bez obzira na boju tekućine i veliki izbor takvih proizvoda u trgovinama, podijeljeni su u samo dvije skupine. Kozmetičke vodice […]
Pročitajte više