Muči vas zubobolja: Kako je liječiti, kako je izbjeći, što učiniti ako vas ipak zaboli zub…
Najčešći uzrok zubobolje jest karijes. Oštra bol, pulsiranje i oticanje su najčešći simptomi zubobolje i obično se javljaju kao reakcija na toplo, hladno ili slatko.
Ukoliko se karijes ne liječi, pulpa se upali i postupno nekrotizira (odumire ), što dovodi do formiranja zubnog apscesa (granoloma ).
Bol iz zubnog apscesa najčešće se javlja kao reakcija na pritisak na zub, pulsirajući je i kontinuiran.
Karijes je najčešće oboljenje suvremenog čovjeka – pogađa 98% ljudske populacije.
To je bolest kod koje dolazi do postupnog i polaganog uništavanja tvrdog zubnog tkiva kiselinom koja je produkt bakterija koje se nalaze u zubnom plaku.
Zubni plak je nakupina mekih naslaga koje se nakupljaju na zubima nakon jela, vrlo je ljepljive konzistencije i sadrži bakterije, a nakuplja se na površini zuba. Bakterije u plaku stvaraju kiselinu, a nastala kiselina razara minerale u caklini i dolazi do oštećenja zuba .
Karijes vremenom zahvaća sve veći dio zuba, širi se, te kada dođe do središnjeg dijela zuba koji se naziva pulpa, a u narodu poznatiji kao „ živac“, tada dolazi do upale živca i tada osjećamo jaku bol, pulsiranje, oticanje…
Pulpitis ( upalu pulpe ) moguće je izliječiti.
Kada vaš stomatolog sanira zub zahvaćen upalom, zubobolja će nestati.
Međutim kada se upala zuba zanemari zbog straha od posjete stomatologu upala će se proširiti, te će doći do granoloma čije će liječenje zahtijevati puno kompliciranije i dugotrajnije liječenje zuba koje zahtjeva čišćenje i punjenje zubnih kanala ukoliko se želi sačuvati zub.
Kako izbjeći zubobolju
Ako vas zaboli zub, odmah tražite pomoć od svog stomatologa prije nego što se problem zakomplicira. Najbolji način da se spriječi zubobolja je održavati zube zdravima, redovito ih čistiti i barem dva puta godišnje ići na kontrolu kod svoga stomatologa. Na taj način problemi se mogu rano uočiti i liječenje može biti mnogo jednostavnije.
Pokušajte smanjiti rizik karijesa smanjujući konzumiranje slatke hrane i pića – priuštite ih sebi povremeno i nakon toga obavezno operite zube.
Perite zube nakon svakog obroka koristeći zubnu pastu koja sadrži fluoride.
Očistite prostor između zuba pomoću zubnog konca, ili interdentalnom četkicom.
Kako se liječi zubobolja
U današnjoj modernoj stomatologiji liječenje zuba je moguće izvesti potpuno bezbolno i s vrhunskim estetskim rezultatima.
Uz suvremene i bezbolne metode davanja lokalnog anestetika i pacijent i stomatolog su u puno komfornijoj situaciji jer pacijenta sam zahvat ništa ne boli, a stomatolog postiže vrhunske estetske rezultate i još je cijeli postupak vrlo brzo gotov.
Nakon liječenja karijesa defekti zuba mogu se nadoknaditi konzervativno različitim vrstama ispuna, ali u današnje vrijeme su estetski ispuni (tzv . bijele plombe) nešto što bi trebao biti minimum standarda u modernoj stomatologiji jer pored funkcionalnog one zadovoljavaju i sve estetske zahtjeve .
Što treba učiniti ako vas boli zub?
Bol je najčešći razlog dolaska pacijenta stomatologu i ona je glavni simptom bolesti.
Za pravilnu dijagnozu karijesa vrlo je bitna anamneza tj. detaljan opis pacijenta o svom bolnom stanju, uključujući opis jačine, trajanja i učestalost pojavljivanja boli.
Za pacijenta je vrlo značajna upotreba lijekova koji će ublažiti ili ukloniti bol. Ti lijekovi mogu biti analgetici koje pacijent sam uzima, međutim jedina prava terapija boli je ona koju mu prilikom liječenja zuba primjeni njegov stomatolog.
Ako je bol uzrokovana ogoljelom površinom korijena, zubnog vrata, tada može pomoći i zubna pasta za osjetljive zubne vratove.
Ovo trebate znati prije nego što stignete do stomatologa:
- Izbjegavajte vruće, hladno ili slatko. To će spriječiti ili umanjiti bol izazvan upalom zuba.
- Ako je bol jaka i kontinuirana, lijekovi protiv bolova, analgetici, mogu pružiti neko olakšanje.
- Ali upamtite, čak i ako bol nestane uz pomoć lijekova, niste riješili svoj problem nego ga samo odgodili i vrlo brzo tegobe će se vratiti u još težem obliku .
- Bez liječenja kod vašeg stomatologa bol će vremenom postati još gora.
Vezani članci
Konzumacija pojedinih namirnica može utjecati na pojavu mrlja na zubima. Na listi su prva mjesta zauzeli kava, vino i zeleni čaj, ali to mogu biti i kupine, borovnice i svaka druga hrana s jakim pigmentima. Stručnjaci kažu kako je riječ o privremenom obojenju zubne cakline koje se može spriječiti. Naime, za razliku od mrlja koje […]
Pročitajte višeIako je nekad vađenje zuba bilo uobičajena metoda liječenja bolesti zuba, stomatologija je napredovala i danas je vađenje isključivo rezultat neuspješnog liječenja u situaciji kad više ništa drugo nije preostalo. Stomatolozi ističu da će zub izvaditi samo ako više nema nikakve nade u liječenje i oporavak. To se odnosi na situacije uznapredovalog karijesa koji je […]
Pročitajte višePasta za zube pomaže u održavanju oralne higijene, ali može stvoriti probleme koje nismo očekivali. Stoga je važno znati odabrati kvalitetnu pastu za zube u skladu s našim potrebama, stručnjaci upozoravaju da je za to potrebna svjesna i planska kupnja. Prije odlaska u trgovinu valja promisliti o mogućim problemima s kojima se nosite kad je […]
Pročitajte višeČetkica za zube i tekućina za ispiranje usta nisu dovoljni za oralnu higijenu, osobito kod ljudi svjesnih da se hrana i bakterije nakupljaju u međuzubnom prostoru. Interdentalna ili međuzubna četkica pomaže u intenzivnom dubinskom čišćenju prostora između zuba te temeljito uklanja plak, bakterije i ostatke hrane. Osim toga, interdentalne četkice pomažu u temeljitijem čišćenju zubnih […]
Pročitajte višeVećina doktora dentalne medicine svojim pacijentima ukazuje na potrebu čišćenja interdentalnih područja. Zubna svila izvrstan je alat namijen upravo tome. Čišćenje interdentalnih prostora zubnom svilom trebao bi biti sastavni dio redovitog održavanja oralne higijene, ističu stomatolozi. Dentalna udruženja diljem svijeta, uključujući Američku dentalnu udrugu, preporučuju korištenje zubne svile najmanje jednom dnevno za postizanje i održavanje […]
Pročitajte višeŽvakanje žvakaćih guma bez šećera ima dokazani protukarijesni učinak, ali su drugi oralnozdravstveni učinci nedovoljno razjašnjeni. Pozitivni učinci žvakaćih guma bez šećera na oralno zdravlje, osobito na smanjenje karijesa dokumentirani su u mnogim istraživanjima i preglednim radovima. Dodatno se na žvakaću gumu sve više gleda kao na medij za otpuštanje aktivnih tvari koje bi mogle […]
Pročitajte više