Izbornik

Interdentalne četkice njeguju međuzubni prostor

Implantati.com
Podijeli:

Četkica za zube i tekućina za ispiranje usta nisu dovoljni za oralnu higijenu, osobito kod ljudi svjesnih da se hrana i bakterije nakupljaju u međuzubnom prostoru. Interdentalna ili međuzubna četkica pomaže u intenzivnom dubinskom čišćenju prostora između zuba te temeljito uklanja plak, bakterije i ostatke hrane.

Osim toga, interdentalne četkice pomažu u temeljitijem čišćenju zubnih aparatića i mostova te su posebno na cijeni zbog čišćenja prostora između kutnjaka gdje su velike površine zuba koji se dodiruju. No stručnjaci upozoravaju da ipak nisu namijenjene svima te ih ne preporučuju ljudima s jako zbijenim zubima gdje se ni zubnim koncem ne može dohvatiti međuzubni prostor. U tim slučajevima međuzubna četkica mogla bi prouzročiti oštećenja.

 

Materijali za izradu

Međuzubna četkica nalik je četkici za nanošenje maskare te osim drške na vrhu ima tanka vlakna. Obično je riječ o najlonskim vlaknima, no u posljednje vrijeme sve su popularnije i one od biljnih materijala te je glavni sastojak kukuruzni škrob. Savitljiva, nježna i tanka vlakna lako će doprijeti do svih skrivenih prostora i udubina te pomoći u temeljitom čišćenju zuba. Također, manja je vjerojatnost da će nježna i mekana vlakna oštetiti zubno meso i desni, pa je rjeđe krvarenje. Preporuka je stručnjaka da se međuzubna četkica koristi najmanje jedanput na dan, idealno nakon pranja zuba prije spavanja.  

Veličina interdentalne četkice

Za kvalitetno čišćenje veličina interdentalne četkice ima odlučujuću ulogu. Ako je četkica premalena, neće dobro očistiti površinu niti će dosegnuti kritične točke. Ako je pak prevelika, neće moći ni ući u međuzubni prostor. Veličinu četkice određuje razmak između zuba, pa ako sami niste sigurni koju veličinu odabrati, konzultirajte se sa stomatologom. Međuzubna četkica mora ući u razmak između zuba uz lagani pritisak, ali bez primjene sile. Stoga krenite od najmanje dok ne pronađete idealnu veličinu.

O autoru

Implantati.com

Portal Implantati.com središnje je mjesto u Hrvatskoj i regiji za povezivanje dentalnih klinika i potencijalnih korisnika njihovih usluga.

Vezani članci

Pušenje je jedan od najznačajnijih faktora rizika za nastanak i progresiju parodontitisa

Parodontitis je tri puta češći kod pušača nego kod nepušača, bez obzira na razinu oralne higijene. Pored toga, kod pušača parodontitis je karakteriziran manjim stupnjem upale desni i manjim krvarenjem, što može dovesti do toga da početak bolesti prođe nezamijećeno. Kod pušača je primjetan i veći i brži gubitak alveolarne kosti (potporna kost zuba) i […]

Pročitajte više
kosti
Zaštita kosti nakon vađenja zuba: Važan postupak za očuvanje oralnog zdravlja

Zaštita čeljusne kosti nakon vađenja zuba važan je korak u održavanju vašeg oralnog zdravlja. Razumijevanjem važnosti ovog postupka i bliskom suradnjom s vašim stomatologom ili parodontologom, možete osigurati najbolji mogući ishod za vaše dentalno zdravlje. Što znači “zaštita čeljusne kosti nakon vađenja zuba” ili stručno, “zbrinjavanje koštane alvole”? Kada se zub izvadi, ostaje prazan prostor […]

Pročitajte više
pojava mrlja
Pojava mrlja na zubima: Što treba izbjegavati i kako riješiti problem?

Konzumacija pojedinih namirnica može utjecati na pojavu mrlja na zubima. Na listi su prva mjesta zauzeli kava, vino i zeleni čaj, ali to mogu biti i kupine, borovnice i svaka druga hrana s jakim pigmentima.  Stručnjaci kažu kako je riječ o privremenom obojenju zubne cakline koje se može spriječiti. Naime, za razliku od mrlja koje […]

Pročitajte više