Piercing u ustima može naštetiti zdravlju zuba
Piercing, odnosno nakit na jeziku, usnicama, obrazima i području oko usne šupljine zahtijeva posebnu skrb kako bi se spriječila pojava infekcija i komplikacija.
Piercing može izazvati komplikacije
Bez obzira na činjenicu da pojedinci ističu estetsku dimenziju oralnog piercinga, stomatolozi upozoravaju kako je riječ o nakitu čije nošenje može donijeti niz komplikacija i tegoba. Stoga preporučuju oprez i pozivaju na promišljanje pri odluci o ugradnji takvog nakita.
Infekcija
Osim rizika prijenosa zaraznih bolesti prouzročenog nesterilnim iglama prilikom bušenja, postoji opravdani rizik od infekcije rane koja se nalazi na toplom i vlažnom mjestu. Usta su puna bakterija i mikroorganizama koji žive u osjetljivoj ravnoteži i svaka promjena može prouzročiti poremećaj koji će rezultirati infekcijom. Crvenilo, bol i oticanje na mjestu oko piercinga ukazuju na moguću infekciju.
Gubitak okusa
Jezik je dobro prokrvljen i prošaran živcima, pa nestručno bušenje može oštetiti žile ili neki od živčanih završetaka. Oticanje i krvarenje nakon zahvata u pojedinim situacijama mogu biti životno ugrožavajući. Osim gubitka okusa ili osjeta, mogu se pojaviti i teškoće u micanju jezika te značajna oštećenja tkiva.
Oštećenje zuba
Metalni nakit u ustima rizik je za mehaničko oštećenje zuba koji može puknuti i slomiti se, a tijekom vremena može prouzročiti oštećenje cakline čime se povećava rizik za razvoj karijesa.
Povlačenje zubnog mesa
Kod piercinga na jeziku ili usnici tijekom govora i konzumacije hrane dolazi do kontakta nakita i desni što vodi do ozljeda, a posljedično se može razviti povlačenje zubnog mesa koje rezultira gingivitisom.
Alergije
Zlato, kirurški čelik, titan ili platina samo su neki od materijala za piercing ukrase koji se nose u ustima i oko njih. Ako je netko sklon alergijskim reakcijama, svakako bi trebao dobro proučiti sastav nakita kojeg nosi, osobito ako je na popisu metala nikal koji često uzrokuje alergije.
Vezani članci
Koža izložena ekstremnim uvjetima kao što su vjetar, hladnoća i temperaturne razlike, zahtijeva posebnu njegu kako bismo spriječili neugodne posljedice. Koža nije samo čvrst omotač koji čuva vašu unutrašnjost od vanjskog svijeta. Ona je živi organ povezan s velikim živčanim centrima u organizmu. Vaša koža sadrži tri osnovna sloja koji se stalno obnavljaju. Površina ili […]
Pročitajte višeKoža na licu troši se kroz dnevne aktivnosti, a kako je naše lice prvi odraz naše stvarne starosti, potrebno je pobrinuti se za razne faktore koji joj štete Unatoč mogućnosti pomlađivanja i neizbježnom starenju, postoje načini da spriječimo starenje svoje kože, da djelujemo protiv bora, kao i da spriječimo njihov nastanak. Često postoji želja za […]
Pročitajte višeKorištenjem prirodno dobivenih krvnih koncentrata bez upotrebe antikoagulansa, PRF (Platelet Rich Fibrin) se može koristiti kao zamjena za kvalitetniju regeneracije tkiva, brže cjeljenje rana i povećanje sinteze kolagena. Tijekom prirodnog procesa cijeljenja rana, krv ima važnu ulogu u ubrzanju regeneracije tkiva preko različitih stanica (trombociti i leukociti), faktora rasta, citokina i faktora koagulacije. Fibrin bogat […]
Pročitajte višePrvi zapisi o estetskoj kirurgiji su pronađeni još u hinduskim knjigama. Brzi razvoj estetska kirurgija doživljava u Europi 18. i 19. stoljeća. a ekspanziju u SAD u 20. stoljeću
Pročitajte više