Izbornik

Pojava mrlja na zubima: Što treba izbjegavati i kako riješiti problem?

Implantati.com
Podijeli:

Konzumacija pojedinih namirnica može utjecati na pojavu mrlja na zubima. Na listi su prva mjesta zauzeli kava, vino i zeleni čaj, ali to mogu biti i kupine, borovnice i svaka druga hrana s jakim pigmentima. 

Stručnjaci kažu kako je riječ o privremenom obojenju zubne cakline koje se može spriječiti. Naime, za razliku od mrlja koje izazivaju lijekovi ili bolesti, površinske mrlje rezultat su konzumacije namirnica. Zubi mogu poprimiti žućkaste, smeđe, pa čak i crne nijanse. Promjene se mogu vidjeti uz desni ili na cijeloj površini zuba. Također, pigmentacija će obojiti sve zube. No ako se promjene odvijaju samo na jednom zubu, valja provjeriti ima li drugih uzroka. 

Tanini iz vina, kave i čaja

Zeleni i crni čaj te kava i crno vino često su među krivcima za mrlje na zubima. Naime, sadrže tanine. Riječ je o vrsti polifenola topivih u vodi, a djeluju tako da olakšavaju prianjanje boja na zube. Stručnjaci kažu da je riječ o toliko snažnim spojevima da je dovoljna šalica napitka na dan da ni se pojavile promjene, najčešće žućkaste boje.

 

smjesak
Foto: iStock

Kiseline

Bijelo vino, alkohol, ocat i umak od soje ili rajčice na popisu su kiselih namirnica koje će prouzročiti promjenu pH u ustima, ali i otapati kalcij iz slojeva zuba te zubnu caklinu učiniti osjetljivijom na boje. Isto vrijedi za gazirana pića te energetske napitke koji su nerijetko obogaćeni kemijskim bojilima i šećerom. 

Začini 

Šafran, curry i slični pigmentima bogati začini mogli bi obojiti zubnu caklinu, pa stomatolozi preporučuju četkanje zubi odmah nakon jela kao bis e spriječilo zadržavanje boje na zubima. 

Voće i voćni sokovi

Borovnice sadrže flavonoid antocijanin koji ovom bobičastom voću daje boju, ali može obojiti i zube jednako kao kupine, višnje ili drugo voće jakih boja. To vrijedi za svježe bobice, ali i za sokove. 

Duhan

Pušenje nije samo štetna navika koja utječe na zdravlje, nego može promijeniti i boju zubne cakline ostavljajući smeđe mrlje na površini zuba.

Kako riješiti problem?

Stomatolozi upozoravaju da je jedino ispravnim higijenskim navikama moguće spriječiti probleme povezane s pigmentacijom zuba. To znači da nakon svakog jela valja oprati zube pastom i četkicom. Ipak, ako su se problemi već pojavili, u stomatološkoj ordinaciji bez problema će riješiti estetski problem koji vas muči. Za tip vanjskih obojenja koji uključuje pigmentaciju i mrlje povezane s razvojem kamenca, koriste se pjeskarenjem, poliranjem ili ultrazvučnim čišćenjem te laserom ili raznim vrstama gelova. 

Pjeskarenje podrazumijeva čišćenje mrlja mlazom koji sadrži čestice pijeska. Za poliranje se koriste posebne paste s rotirajućom četkicom, dok ultrazvučno čišćenje podrazumijeva vibracije koje lome kamenac. Kod laserskog čišćenja aktivira se pasta obogaćena kisikom koji onda čisti mrlje s površine zuba. Dakako, u trgovinama postoje paste za zube koje također potiču izbjeljivanje, a pojedinci mogu primijeniti i neke alternativne metode. Ipak, izbjeljivanje u ordinaciji je stručno, a rezultati su dugotrajniji.

O autoru

Implantati.com

Portal Implantati.com središnje je mjesto u Hrvatskoj i regiji za povezivanje dentalnih klinika i potencijalnih korisnika njihovih usluga.

Vezani članci

vodice za usta
Vodice za ispiranje usta: Pomažu li i kakve vodice trebate izabrati

Drevne civilizacije prepoznavale su važnost antiseptičkog djelovanja tekućina kojima su ispirali usta, a za to su koristili uljem, sol, vino i razne mješavine. Do danas se ta glavna značajka vodica za ispiranje usta nije promijenila. Bez obzira na boju tekućine i veliki izbor takvih proizvoda u trgovinama, podijeljeni su u samo dvije skupine.  Kozmetičke vodice […]

Pročitajte više
što se događa sa zubima u starenju
Što se događa s našim zubima tijekom starenja?

Starenje je proces u kojem se tijelo protekom vremena mijenja na različite načine, a utječe i na razne aspekte zdravlja zuba i usne šupljine. Što je sa zubima u zreloj dobi? Sve stanice u tijelu, tkiva i organi podložni su starenju, a to uključuje i zube. Stanice se sporije obnavljaju, tkiva postaju tanja i manje […]

Pročitajte više
Dentalna fobija: Rješenje je analgosedacija i posjet stomatologu postaje divan san

Posjet stomatologu i potreba za stomatološkim zahvatom vrlo često izaziva osjećaj straha i nelagode u pacijenata.  Osjećaj straha često je praćen simptomima poput ubrzanog rada srca, pojačanog znojenja, povišenog tlaka, uznemirenosti i drhtanja. Fobija je najčešće povezana s očekivanjem boli i neugode.  To je dentalna fobija. Kod određenog broja pacijenata strah je moguće ublažiti povjerenjem […]

Pročitajte više
stres
Jeste li pod stresom? Stres negativno utječe i na zdravlje zuba…

Neupitan je negativan utjecaj stresa na mentalno zdravlje i sve organske sustave u tijelu. Stres tako utječe i na zdravlje zuba i usne šupljine. Zbog suvremenog načina života stres je globalno postao dio svakodnevice mnogih ljudi. Znanstvenici su dokazali njegov negativan utjecaj na zdravlje, a to vrijedi i za zdravlje usne šupljine i zuba. Ekonomski […]

Pročitajte više
gljivična infekcija
Gljivična infekcija u ustima pokazatelj je drugih problema sa zdravljem

Iako najčešće pogađa dojenčad i malu djecu, oralna kandidijaza može se razviti kod ljudi bilo koje dobi bez obzira na spol te stvara niz neugodnih simptoma. Crvena i otečena oralna sluznica uz pečenje, bol i neugodan osjećaj u ustima ponekad je praćena vidljivim bijelim naslagama u usnoj šupljini i na jeziku – sve su to […]

Pročitajte više
vađenje umnjaka
Vađenje umnjaka – kako, kada i zašto

Zašto se netko odlučuje na vađenje umnjaka? Umnjaci su zubi koji se zbog svog položaja najlakše kvare i najteže ih je popravljati, a nerijetko uzrokuju i druge tegobe te ih stručnjaci zato uklanjaju. Alveotomija ili uklanjanje umnjaka kirurški je zahvat koji može biti jednostavan ili složen, no s obzirom na suvremenu anesteziologiju i mogućnosti koje […]

Pročitajte više